Figury

Krzyż majówkowy na Rudzie i jego symbolika

krzyż majówkowy na rudzieHistoria Horyńca to nie tylko dokonania właścicieli, kościoły, pałace i aspekty uzdrowiskowe. To też działania mieszkańców, którzy według swoich możliwości pozostawiali po sobie ślady. Takimi szczególnym śladami są figury sakralne. W głębi przysiółka Ruda znajduje się taka figura, która zasadniczo nie jest znana szerzej. Z racji swojego wieku nie jest znana dokładnie jej historia. Z tego co udało się ustalić, to miała być ona ustawiona w 1911 roku, niewykluczone, że na tym miejscu stała jeszcze starsza figura, może drewniana. Zazwyczaj we wioskach, miejsce gdzie stoją stosunkowo nowe krzyże, wcześniej stały starsze, które nadgryzł ząb czasu. Figura ta służyła i służy nadal mieszkańcom do miejsca na tak zwane majówki, czyli wieczorne śpiewanie pieśni Maryjnych, i intonacji Litanii Loretańskiej (kiedyś śpiewano tutaj też „czerwcówki”). Dlatego też krzyż ten uważany jest za „majówkowy” i postawiony po to, by odprawiać przy nim majówki. Za czasów drugiej wojny mieli go rozbić sowieci, jak widać po krzyżu, był on rozbijany i składany. Gdy się mu dokładniej przyjrzymy, zobaczymy jego bardzo ciekawą budowę. Zazwyczaj krzyże bruśnieńskie mają symboliczne trzy kondygnacje.

1) Podstawa z jakimś napisem fundacyjnym, może formułką modlitewną. Na tym krzyżu niestety albo takiego napisu nie było, albo sukcesywne zamalowywanie farbą całkowicie zasłoniło napis.

2) Środek figury, na którym jest coś w rodzaju pośrednika, który zanosi modły do Boga. Tutaj taki pośrednik, jest wyrażony jako kamienna kapliczka z Maryją modlącą się.

3) Zwieńczenie w formie krzyża i postacią Chrystusa, jako wizualna postać Boga, do którego są wznoszone modły.