Etno

Polski strój ludowy naszego regionu

ludowo

Obecnie nawet Muzeum Kresów w Lubaczowie nie posiada na wystawie eksponatu chyba najważniejszego dla naszego regionu, jakim są odświętne stroje ludowe (jest tylko strój tak zwany codzienny, „do roboty”). To właśnie one nadają kolorytu i czegoś unikalnego danemu regionowi. Ziemia horyniecka tym bardziej takiego stroju nie posiada i oczywiście teoretycznie nikt się tym nie interesuje na tyle poważnie, by coś takiego opisywać, zgłębiać i przede wszystkim przedstawiać ludziom (dlatego mamy na.horyniec.info;)

Przeglądając książkę o powstaniu wioski Piastowo, rzuca się w oczy pewna fotografia z lat 50tych. Przedstawia ona grupę ludzi, ubranych odświętnie (!) podczas obchodów 10 rocznicy powstania Piastowa. Jak wiemy, Piastowo składało się w większości z uciekinierów z Nowin Horynieckich, polskiej wioski. O ile kobiety są ubrane w nowe nabytki cywilizacji, to mężczyźni wyglądają dość niecodziennie. Ubrani są w czarne spodnie, zapewne czarne buty, białą koszulę o lasowiacycharakterystycznym kroju. W pasie albo pas, albo czerwony materiał, pod szyją zawiązana na kokardę (zapewne) czerwona wstążeczka i na głowie kapelusz. Ze względu na czarno białe zdjęcie, kolorystyka jest problematyczna.

To ciekawa fotografia i ciekawy strój męski, bo zgodny jest on ze spotkanymi już relacjami stroju ludowego i co ciekawe, jest on odmianą ludowego stroju Lasowiackiego związanego z regionem Puszczy Sandomierskiej (Horyniec leży w Kotlinie Sandomierskiej, na jej skraju).

Być może na tej starej fotografii zachowały się echa regionalnego stroju, męskiego wyraźniej, a żeńskiego już gorzej.

Miło widziane komentarze osób, które cokolwiek z tego tematu wiedzą!