Kategorie
Kolej

Horyniecka stacja kolejowa przed wojną

Artykuł ten mógł powstać dzięki nadesłanym materiałom na konkurs z kubkiem z logo horyniec.info. Wygląd horynieckiej stacji kolejowej sprzed wojny do tej pory był jedną z białych plam historycznych, dziś do publicznej wiadomości dostaje się ciekawe opracowanie, dzięki któremu poznamy sporo ciekawostek kolejowych związanych z Horyńcem.

W dokumencie koncesyjnym z 22 listopada 1881 roku możemy przeczytać, że Franciszek Józef I nadaje prawo wybudowania kolei żelaznej parowej ze stacji Jarosław do stacji Sokal. Koncesję dostali: książę Adam Sapieha, hrabia Włodzimierz Dzieduszycki, hrabia Adam Gołuchowski i pan Stanisław Polanowski. W następnym roku Zarząd Kolei Karola Ludwika odkupił koncesję i rozpoczęła się budowa linii, która przebiegała między innymi przez Horyniec. Do kierowania budową przydzielono na kluczowych stacjach inżynierów, w Horyńcu był to Jan Kwiatkowski a w Werchracie Adolf Goldfrejów. Prace skończono po dwóch latach a otwarcie ruchu nastąpiło 6 lipca 1884 roku. Z biegiem czasu powstawała infrastruktura kolejowa, w tym dworce kolejowe. Poniżej mamy fotografię horynieckiej stacji kolejowej sprzed I Wojny.

stacja kolejowa w horyńcu (1)
fot. ze zbiorów rodziny Rogów

Jest ona niemal identyczna architektonicznie jak stacja w Muninie, gdzie wystarczy obciąć piętro i kawałek parteru i zostanie budynek taki jak w Horyńcu przed wojną. Ze zdjęcia wyczytać możemy, że obowiązywało wtedy podwójne nazewnictwo stacji, w języku Polskim i Ukraińskim. Przed stacją stała zapewne lampa naftowa. Podczas I Wojny Światowej infrastruktura kolejowa była niszczona przez wycofujące się wojska a stacje palone. Zniszczona została wtedy też horyniecka stacja. Po wojnie odbudowano budynki kolejowe, w tym i stację. Niestety obecnie nie ma fotografii całego budynku z tego okresu. Dzięki nadesłanej fotografii na konkurs z kubkami horyniec.info nadesłana została druga ciekawa fotografia, dzięki której można domniemać, że odbudowana stacja zmieniła kształt i wielkość, zapewne była podobna do tej, która jest obecnie. Po I Wojnie zniknęło podwójne nazewnictwo i mamy już tylko napis Horyniec-Zdrój, trójkąt poddasza został ozdobiony deskami, które na końcach były specjalnie przycinane. Zdjęcie zostało wykonane podczas II Wojny Światowej na stacji kolejowej.

stacja kolejowa w horyńcu
fot. ze zbiorów rodziny Leszczyńskich

Dzięki pocztówce, która przedstawia Pensjonat Kalikstówka, który był usytuowany naprzeciw stacji kolejowej, możemy zobaczyć przedwojenny widok na Horyniec ze stacji i tablicę informacyjną, która oznajmiała przyjezdnym gdzie są. Warto przypomnieć, że jeszcze niedawno w internecie ta pocztówka krążyła jako budynek Stacji Kolejowej w Horyńcu, bowiem ktoś z zewnątrz nieznający lokalnej historii na podstawie tabliczki uznał, że Kalikstówka jest stacją.

W Horyńcu oczywiście była przed wojną wieża ciśnień. Stała nieopodal torów kolejowych w okolicy obecnego tunelu pod torami. Na fotografii poniżej mamy widok z „zakładowego parku”, skąd widać Jak wyglądała na górnej kondygnacji. Miała drewniane wykończenie okalające zbiornik na wodę, gdzie była pompowana woda ze studni w okolicy stacji, która teraz znajduje się obok starej brzozy.

wieża ciśnieśń

Więcej na temat historii linii kolejowej Jarosław – Sokal znaleźć można w najnowszej Gazecie Horynieckiej, a także w ciekawym jubileuszowym opracowaniu Gminy Lubaczów: „130 lat linii kolejowej Jarosław – Sokal”

1 odpowiedź na “Horyniecka stacja kolejowa przed wojną”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *