Figury

Kapliczka na Siole

Na Siole, jednym z przysiółków, czy jak ktoś woli, dzielnicy Horyńca, znaleźć możemy kapliczkę. Jest podobna do tej z centrum Horyńca. Na słupie, ze skrzynką oszkloną, w której znajduje się figurka Maryi. Figurkę tę zapewne kupiono na odpuście.

kapliczka krzyz siolo maj (6)

Na podstawie jest napis:

OD POWIETSZA GŁODU OGNIA I WOJNY WYBAW NAS MARJO 1943

Zazwyczaj, takie figury, stawiano w czasie i miejscu, gdzie występowała jakaś zaraza. Jednak tutaj, była to trochę inna intencja. Z opowiadań o. Tomasza Mazura, dowiadujemy się, że  1943 roku, 23 maja w niedzielę, po nieszporach, poświecono figurę Matki Bożej na Siole. Pomysłodawcą kapliczki, był Ludwik Dziechciarz, a pomogli mu w tym: Józef Pata i Wojciech Rebuś. Pan Tomasz Chałucha, odstąpił część swojego ogrodu dla tej kapliczki, która powstała, dzięki datkom całej wioski. Śmiało można powiedzieć, że kapliczka, była efektem, narastających nieszczęść wojennych. Mieszkańcy mieli świeżo w umysłach zabijanych wszędzie gdzie popadnie Żydów. 3 maja, Ukraińcy rozbili w perzynę Pomnik Nieznanego Żołnierza. Wojna, dawała się Polakom, coraz bardziej we znaki.

kapliczka krzyz siolo maj (3)Żeby zażegnać wojnę, czy zarazę, śpiewano litanie błagalne rozpoczynające się od słów hymnu: Trisagion na cześć Trójcy Świętej w formie inwokacji (wezwania):

Święty Boże, Święty mocny, Święty nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami! (trzykrotnie)

Chwała Ojcu i Synowi i Świętemu Duchowi, jak była na początku, i teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Święty nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami!

Potem Suplikacja

kapliczka krzyz siolo maj (7)’Od powietrza, głodu, ognia i wojny Wybaw nas Panie!

Od nagłej i niespodziewanej śmierci Zachowaj nas Panie!

My grzeszni Ciebie Boga prosimy Wysłuchaj nas Panie!’

Suplikacja to litania o charakterze błagalnym, za za zadanie przebłagać „bóstwo” by odwróciło zły los. Śpiewano takie litanie szczególnie w okresach klęsk żywiołowych, nieszczęść różnego rodzaju.