Ciekawostki

Ciekawostki związane z Horyńcem i Radrużem

* Z okazji wpisu na listę zabytków UNESCO cerkwi z Radruża, garść ciekawostek związanych z Radrużem i Horyńcem.

Z centrum Horyńca do Radruskiej cerkwi jest 3,3 km. Natomiast 2 kilometry jest od znaku drogowego Horyniec do znaku Radruż.

Istnieje możliwość, że drewniana cerkiew z Horyńca, która spłonęła koło 1800 roku, miała podobieństwa architektoniczne z radruską świątynią. Dzielić je mogło około 70 lat. Gdyby przetrwała, mogłaby też być obecnie na liście UNESCO.

Obecny przysiółek Horyńca: Hałanie, do niedawna administracyjnie należał do Radruża, ale dla ułatwienia, związanego z lepszymi drogami, przyłączono go do Horyńca.

Co mają wspólnego takie nazwiska jak: Hryń, Hałań z Horyńcem? Od gospodarzy o tym nazwisku, powstały przysiółki Radruża: Hałań dał początek Hałaniom, Hryń dał nazwę przysiółkowi Hrynie. Bardzo podobną językową nazwę ma Horyniec, wygląda na to, że nazwa Horyńca pochodzi od gospodarza, który miał nazwisko Horyniecki, albo Oryniecki.

Zarówno Horyniec, jak i Radruż, po raz pierwszy pojawiają się w źródłach pisanych w 1444 roku, w dokumencie nadania wsi Horyniec Piotrowi Pieczykurowi. Horyniec zapisany jest tam jako: Horinecz, a Radruż jako Nadruszcz. Pokazuje to, że wioski istniały już o wiele wcześniej niż rok 1444.