Ludzie

Jaki ojciec, taki syn – czyli tajemnice Ponińskich

ponińskiAdam Poniński, był żonaty z Józefą Lubomirską, pochodzącą z jednego najpotężniejszych polskich rodów książęcych. Sam Poniński zdobył tytuł książęcy po pierwszym rozbiorze Polski, do którego się walnie przyczynił. Na obrazku obok widzimy wycinek z obrazu Jana Matejki – Rejtan – upadek Polski, na którym postać w czerwonej szacie (Poniński) z wyciągniętą ręką, wskazuje Rejtanowi na żołnierzy Rosyjskich. Adam Poniński, jako marszałek sejmu podpisuje I Rozbiór Polski. Od tego momentu staje się coraz potężniejszą i zamożniejszą osobistością. Niedługo po rozbiorze staje się przeorem przeoratu polskiego zakonu kawalerów maltańskich. Parę lat później został masonem stopnia Chevalier de l’Orient et du Bouclier d’Or w loży Parfait Silence (źródło).

Tymczasem jego syn, Aleksander Poniński… żeni się z wdową (ewentualne rozwódką) po właścicielu Horyńca Ignacym Stadnickim – hrabianką Zofią Poletyłło. Aleksander jest księciem i kawalerem Maltańskim. Żeby jeszcze iść śladami ojca, bierze udział w Konfederacji grodzieńskiej i przyczynia się jako poseł do II Rozbioru Polski. O masońskich ciągotkach Aleksandra nie ma źródeł pisanych, zapewne nie bawił się w tego typu towarzyskie spędzanie czasu.

Syn Aleksandra – Leander, już nie zapisuje się w historii Polski i linia ta słabnie wpływami politycznymi, ale wcześniejsi przodkowie zdołali się zapisać bardzo wyraźnie w historii Horyńca do tego stopnia, że wielu ludzi spoza Horyńca uważa nawet Horyńczan za jakiś zdradziecki gatunek obywatelski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *