Książka

Książka na temat kulinariów regionalnych naszego regionu

dziedzictwoNa 110 stronach tej niezwykłej publikacji można znaleźć ponad 120 przepisów na tradycyjne dania kuchni kresowej, którymi podzieliły się koła gospodyń wiejskich z terenu całego powiatu. To pierwszy taki zbiór kresowych przepisów w regionie.

30 stron poświęcono także na prezentację sylwetek i niektórych prac 32 artystów-rękodzielników z terenu powiatu, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych Ziemi Lubaczowskiej, które skupia artystów zajmujących się m.in. malarstwem, rzeźbiarstwem, bibułkarstwem, haftowaniem czy nawet pisaniem ikon. Ich prace na co dzień można podziwiać w Galerii Sztuki Ludowej w Lubaczowie.

Kuchnia oparta na naturalnych, zdrowych produktach przeżywa dziś swój renesans. Potrawy przez lata zapomniane, wyparte przez przepisy z różnych stron świata, wracają na polskie stoły, królują na lokalnych imprezach i podbijają podniebienia turystów, którzy chcą dziś poznawać nowe miejsca także przez pryzmat ich smaku.

Na terenie powiatu lubaczowskiego przez wieki mieszały się zwyczaje, wiedza, umiejętności i tradycje wielu kultur – polskiej, ukraińskiej, żydowskiej i niemieckiej. Ten swoisty tygiel kultur znalazł swoje odzwierciedlenie także w kresowej kuchni. Znajdziemy tu potrawy, które w licznych odmianach spotkamy także w innych zakątkach Polski, ale i takie, których można posmakować jedynie na terenie Pogranicza polsko- ukraińskiego. Recepturami na takie właśnie dania podzieliło się 40 lubaczowskich kół gospodyń z gmin: Cieszanów, Horyniec-Zdrój, Lubaczów, Narol, Oleszyce, stary Dzików i Wielkie Oczy. Informacje o kołach, ilustrowane wspólnym zdjęciem członkiń i ich przepisy na potrawy ułożone są alfabetycznie według  nazw gmin. Książka dostępna w GOK w Horyńcu

źródło: lubaczow.powiat.pl