Społecznie

Odświeżyć Biesiadę…

bies

Biesiada Teatralna w Horyńcu transformuje się z roku na rok. Trudno powiedzieć, czy na lepsze. Najbardziej dziwi to, że po 35 sezonach Biesiady do dziś organizatorzy nie znaleźli sposobu, czy też nie mają świadomości tego, że kuracjusze z horynieckich sanatorów mimo plakatów i ogłoszeń NIC nie wiedzą o tej imprezie. W ich oczach słowo „Biesiada” i jakiś dodatek teatru to jarmarczne przedstawienia niegodne uwagi… Tylko część z nich przypadkiem się dowiaduje o co chodzi i idzie na przedstawienia. Najśmieszniejsze jest to, że jest też wielu horyńczan, którzy na biesiadzie nie byli i tak na prawdę nie wiedzą do końca co tam się dzieje.

W Horyńcu odbywa się bardzo ważna impreza teatralna, tymczasem już od dawna w Horyńcu NIKT nie próbuje stworzyć choćby małego teatrzyku, który miałby szansę z dziką kartą organizatorów wystąpić przed szanownym jury i być może dorobilibyśmy się kiedyś wielkiego aktora? Nic z tych rzeczy, w Horyńcu nikt nie chce być aktorem, bo po co, prawda?

Horyniec odwiedziło sporo znanych aktorów i ludzi związanych z teatrem. Można sobie odpowiedzieć, ilu z nich leżało w horynieckiej borowinie i kąpało się w naszej siarce? No co, może nie ma czasu? A gdyby tak o 8 rano – kiedy czas jest – ktoś wpadł na pomysł, by zarezerwować na kilka dni zabiegi z horynieckimi specjałami dla paru najważniejszych gości? WSZYSCY tak robią… tylko nie my, bo niby po co te aktorskie osobistości miały coś wiedzieć o najlepszej borowinie w kraju? Jeszcze nie daj boże przyjechaliby z kolegami z branży i… kłopot.

Mamy w regionie sporo zabytków, niezwykłych miejsc, wybitnie ciekawych ludzi, czy grupy teatralne, np występując w czwartek, potem mające sporo czasu, czy zostały zapoznane z naszym regionem? Cerkiew w Radrużu i Nowiny to tak na prawdę nudne miejsca, najlepsze co mamy znajduje się w Bruśnie, Dziewięcierzu i Werchracie!

Kiedyś Biesiada w Horyńcu to było wydarzenie, można było na ulicach znaleźć ręcznie malowane płyty z ogłoszeniami… dziś są plandeki z kolorowymi nadrukami, które umykają uwadze, jako jedna z wielu nieciekawych reklam czegoś tam.

Dziś możemy już tylko pomarzyć o takich artykułach jakie były kiedyś w gazetach. Brak zainteresowania aspektem medialnym i prasowym ściąga nas na dno. Dziś współpraca z mediami to sztuka. Dlatego po Biesiadzie w niektórych mediach ukazuje się tylko bezbarwny protokół wyszczególniający zwycięzców…

Kreatywność? Chyba umarła w Korei. Spektakle podczas Biesiady są już tylko odtworzeniem roli. Publiczność w Horyńcu od wielu lat naoglądała się teatru, jest wymagająca. Czy doczekamy się czegoś tak niezwykłego i porywającego jak w 1985 roku? Poczytajmy urywek relacji:

Ten spektakl był bez wątpienia wydarzeniem nr 1 lutowej Biesiady Teatralnej Horyniec85. To nic, że widownia świeciła pustkami, pozostali na niej tylko ci dla których zabrakło miejsca na… scenie, gdzie przed gongiem usadowiono publiczność. W takiej oto awangardowej scenerii odbyła się premiera „Śmierci Ofelii” w wykonaniu Bernadetty Machały – uczennicy klasy maturalnej Liceum Ekonomicznego w Jarosławiu, jednej z młodych adeptek żywego słowa, skupionych wokół powstałej w 1982 roku w WDK w Przemyślu – eksperymentalnej grupy teatralnej.

Porywający występ Bernadetty zafascynował publiczność, zdobyła ona też główną nagrodę Biesiady: Złoty Róg Króla Jana. Potem zrobiła karierę jako aktorka!

Biesiada Teatralna w Horyńcu to nie tylko działania organizatorów, władz, naszych gości, ale też zachowanie mieszkańców. Mieszkańcy jako odbiorcy teatru odczuwają coś niedobrego. Niekoniecznie chodzi tutaj o swoiste przejedzenie się tej imprezy, co brak pomysłu na jej odświeżenie, mamy odcinanie kuponów od przeszłości i brak wizji na przyszłość. Biesiada się odbywa i będzie odbywać, ale czy po tej jubileuszowej 35 edycji nie nadszedł czas na jakąś retrospekcję i zastanowienie się, co zrobić, by było lepiej? Co zrobić, by teatr stał się znów prawdziwym świętem w Horyńcu? Nie wiem, przed 36 Biesiadą Teatralną możemy tylko gdybać, czy coś się zmieni. Bo Biesiadzie zobaczymy, quo vadis?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *