Sport

Pierwszy sezon Horynieckiego LKSu

Stowarzyszenie Ludowy Klub Sportowy „Zdrój” w Horyńcu, zostało zarejestrowane przez naczelnika gminy Horyniec 16 maja 1978 roku. Jest to dokładna, oficjalna data rozpoczęcia działalności Ludowego Klubu Sportowego „Zdrój”. Ponieważ inicjatorzy całego przedsięwzięcia wywodzili się z zakładu patronackiego, jakim był PGR w Horyńcu, stali się też oni pierwszymi założycielami – członkami. Byli to między innymi: Kornel Zieliński, Henryk Bizior, Jan Samojednik, Mariusz Szymański, Feliks Dydyk, Kazimierz Hejnowicz, Stanisław Antonik, Adam Wojtoń, Franciszek Nepelski, Bogusław Kamiński, Marian Pałczak, Zbigniew Serkis, Tadeusz Garbacz, Antoni Samojednik, Edward Kiełb, Stanisław Rogowski.

LKS ZDRÓJ
Zawodnicy pierwszej drużyny horynieckiego LKSu

W klubie początkowo istniały 4 sekcje. Były to: sekcja piłki nożnej, lekkoatletyki, narciarstwa biegowego i kolarstwa. Jednak po krótkim czasie na dłużej utrzymała się jedynie sekcja piłki nożnej.
Zanim zgłoszono drużynę piłkarzy do rozgrywek, wcześniej większa część z niej swoich piłkarskich szlifów nabierała w sąsiedniej gminie w drużynie LZS „Huragan” Basznia Dolna. Występowali tam między innymi: Franciszek Nepelski, Zbigniew Szymeczko, Władysław Fałta, Józef Rebuś, Wiesław Wojtowicz, Tadeusz Petrykowski, Witold Husiatyński i Jerzy Zajączkowski. Oni też byli pierwszymi zawodnikami klubu z Horyńca. Dołączyli do nich również Jan Szymeczko, Ryszard Haliniak, Jan Babik, Mikołaj Mach, Tadeusz Rebuś, Adam Soliszewski i Wiesław Hejnowicz. Później występowali również inni, część z nich zapisała się na stałe w kartach historii klubu, inni mieli swoje epizody, część z nich nie została wymieniona, jednak wszyscy, którzy reprezentowali barwy klubu z Horyńca na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Należy również wspomnieć o tych wybitniejszych, którzy wyróżniali się spośród innych umiejętnościami. Od początku powstania klubu są to: Józef Rebuś, Zbigniew Szymeczko, Stanisław Szymeczko, Adam Soliszewski, Tadeusz Rebuś, Zbigniew Żuk, Bogusław Nepelski, Andrzej Woźny, Bolesław Dydyk, Bolesław Nowakowicz, Andrzej Skoczylas, Tadeusz Kubiszyn, Zbigniew Mazur, Mariusz Mazur, Paweł Wojtyszyn, Tadeusz Babik, Szymeczko Artur, Zygmunt Krzych, Mariusz Lewandowski, Robert Krzych, Tadeusz Techlowiec, Maciej Szczygieł, Mariusz i Łukasz Husiatyńscy, Marek Szafrański, Paweł Dydyk, Paweł i Wojciech Smoliński, Marcin Rogowski, Mariusz Urban, Marcin i Rafał Urban, Janusz i Krzysztof Kornaga, Zygmunt Nepelski.
Drużyna seniorów została zgłoszona do rozgrywek w 1978 roku do najniższej wtedy klasy rozgrywkowej – klasy „C”. Sezon 1978/1979 w C-klasie rozgrywała pierwszy i ostatni raz, ponieważ po roku awansowała do B-klasy i nigdy więcej się w nie ponownie nie meldowała, podobnie było w B- klasie rok później z której „Zdrój” awansował wyżej i nigdy do niej już nie spadał.

Materiały pochodzą z opracowania Pawła Maksymca www.pawelmaksymiec.pl ©