Newsy

Rozkład jazdy na.horyniec.info 2014

Jak każdy prawdziwy Horyńczanin wie, Horyniec jest najpiękniejszym, najciekawszym, najzdrowszym i najspokojniejszym miejscem do życia na tej ziemi. To że w naszym sąsiedztwie czasem znajdzie się czarna owca, albo jakiś palant czasem pali plastik i inne toksyczne śmieci, smrodząc niemiłosiernie, nie znaczy, że w Horyńcu jest dno wszystkiego. Jest cudnie, bo jest dużo do zrobienia i odkrycia. Cząstkę tego klimatu odkrywa taki jeden gość, co dużo mówi, pisze, a stosunkowo niewiele realnie robi w tym cudownym miejscu… może nie licząc renowacji kapliczki w centrum Horyńca. Za to działa w sąsiedniej gminie, gdzie są niezwykle ciekawi ludzie, mający duży zapał do działania. Robimy tam z Gorajca centrum rozrywkowo turystyczne regionu, chcąc pokazać, że nie mając praktycznie w ogóle pieniędzy, ani większych atrakcji, można zrobić szum na cały kraj! Co można zrobić z Horyńcem, mając możliwości? Mi się to w głowie nie mieści, za duży ogrom możliwości, dlatego działam w Gorajcu. Tutaj tylko gadam, ale już niedługo 😉

Oto rozkład jazdy strony:

Od poniedziałku do piątku codziennie nowy wpis na tej stronie. W poniedziałki recenzja, lub przedstawienie książki związanej z Horyńcem abo regionem. W kolejne dni co popadnie.

W sobotę zapraszam na stronę: www.mistrzowie.horyniec.info – tam znajdziemy regionalne demotywatory. Ciekawa inicjatywa, która oprócz ogólnych miejscowych śmiesznych obrazków, będzie miała też za zadanie niektórym unaocznić swoje błędne postępowanie. Nie koniecznie chodzi o wskazywanie kogoś palcami, co uświadomić… na przykład odnośnie palonego plastiku.

W niedzielę zapraszam na stronę: www.geniusloci.horyniec.info – w odróżnieniu od demotów, będzie to serwis dla ludzi lubiących element estetyczny rzeczywistości. Genius Loci oznacza ducha miejsca, który tworzą szczególnie ludzie, oraz małe wycinki rzeczywistości, czyli ciekawe ujęcia, zatrzymanie chwili, dzięki fotografii. Serwis ten z czasem zapełni się poezją, obrazami i szeroko pojętną sztuką. Głównym motorem strony będą zdjęcia, ujmujące coś niezwykłego z Horyńca.

Oprócz tego zapraszam na stronę: www.kamienny.horyniec.info – opisywane są tam głównie kamienne krzyże w naszym regionie (na obecną chwilę opisanych jest 126 obiektów). Z czasem stanie się to kamienne centrum regionu. To dość niezwykła strona, jest cały czas uzupełniana i modyfikowana. Do tej pory nikt nie tłumaczył i nie opisywał poszczególnych krzyży, przy okazji niektóre obdrapując z farby, która zakrywa to co najcenniejsze, czyli płaskorzeźby i inskrypcje.

Także niektórych może zaciekawić strona: www.or-bad.horyniec.info – razem z dwoma innymi pasjonatami Roztocza tworzymy grupę turystyczną. Naszym celem jest aktywna turystyka i odkrywanie przestrzeni. Żeby dokładnie poznać okolicę, trzeba też poznać trochę historii i specyfiki terenu. Podróżowanie ot tak, by przejechać rowerem drogę z Niwek na Zające, to nic niezwykłego. Usiąść pod krzyżem z 1915 roku na Zającach i podziwianie niemal Beskidzkiego krajobrazu, to jest to, co Roztoczasy kochają najbardziej.

Z zapowiedzi na najbliższy czas:

Szykuje się ciekawy projekt o kryptonimie GoPro – (rodzaj kamery akcji) – od wiosny powinny się pojawiać niecodzienne filmiki związane z regionem.

W kolejce już czeka strona związana z folklorem Horyńca. Na wiosnę zaczniemy także poznawać sekrety Linii Mołotowa w naszym regionie. Lasy Państwowe większość bunkrów zamknęły kratami… i dobrze 😀 Nie każdy teraz tam wejdzie! Oprócz tego więcej niezwykłości.

Po co to wszystko?

W dzisiejszych czasach internet staje się coraz bardziej powszechnym medium. Telewizja, gazety, książki i inne źródła, będą się bardziej marginalizować. Kto nie inwestuje w internet, ten będzie daleko w tyle. Dlatego tylko gadam i piszę, bo za jakiś czas przyniesie to ciekawe efekty.

Grzegorz