Horynieckie wille

Willa Jasna *

willa jasna

Według Franciszka Haliniaka, przed wojną mieszkał w tej willi lekarz uzdrowiskowy Hajnrich Rainbach z żoną i dwójką dzieci, jego zadaniem było badanie kuracjuszy i przypisywanie stosownych zabiegów. Obecnie na południe od willi mamy kilka budynków, parking i deptak, przed wojną i długo po niej w okolicy nie było żadnych zabudowań, była to pusta przestrzeń oddzielona małą doliną ze strumieniem zarośniętą drzewami (obecny deptak i parking). W miejscu gdzie teraz jest apteka i sklep z bankiem była łąka. Od wschodu stały pensjonaty: Maria i Aleksandrówka, na północ ówczesna cerkiew. W okolicy willi do dziś ocalało tylko kilka drzew ze starodrzewu, którym otoczony był budynek. Na tyłach (od zachodu), tuż nad niewielką skarpą obecnego parkingu, był mniejszy budynek, zapewne gospodarczy. Całość była otoczona drewnianym płotem. Na zdjęciu z przedwojennej ulotki możemy zobaczyć zadbany gościniec – droga prowadząca w stronę pałacu i słupy elektryczne.

Po wojnie budynek został zaadaptowany na urząd gminy, była tutaj też poczta i biblioteka na piętrze. Przed budynkiem stał maszt na flagę (szkoda, że dziś go już nie ma). Poniżej w północno-wschodnim rogu stał kiosk RUCHu i obok niego była tablica informacyjna. Budynek był otoczony drewnianym płotem, a przy schodkach drewniane poręcze. Do dziś w środku budynku można podziwiać stare elementy architektoniczne i ozdobne detale, na przykład poręcze przy schodach.

„Dom Gościnny” – tak nazywał się budynek wystawiony przed I Wojną przez Aleksandra Ponińskiego, który miał służyć dla kuracjuszy w nowo powstającym uzdrowisku, jakim był wtedy Horyniec. Wojna niestety zastopowała rozwój kurortu. W Horyńcu miała działać poczta po wojnie, była też policja, zapewne właśnie w tym budynku (Willa Jasna) mieli swą siedzibę, gdzie miały być też pokoje dla kuracjuszy.

willa jasna horyniec