Etno

Wygląda na to, że tak wyglądał strój ludowy ziemi Horynieckiej!

W Narodowym Archiwum Cyfrowym ukazało się dość niezwykłe zdjęcie (którego interesujący nas wycinek widać pod spodem) z takim oto podpisem:

Dożynki w Horyńcu – Zdroju – właściciele majątku i zdroju Horyniec, Jan i Zygmunt Karłowscy, w otoczeniu kuracjuszy, przyjmują od okolicznych gospodarzy wieńce dożynkowe.

dożynki w horyńcu - karłowscyZgodnie z opisem, Karłowscy otrzymują wieńce od miejscowych gospodyń, które jak widać ubrane są w ludowe odświętne stroje. Na podstawie tego niewyraźnego i czarno białego zdjęcia da się opisać żeński strój ludowy:

Czarne buty, kolorowa spódnica ze świecącym paskiem na dole, na niej fartuch ozdobny. Pierwsza pani na zdjęciu ma narzucony na górę jakiś nowoczesny na tamte czasy żakiet biały. U drugiej pani w tle widać, że ma białą koszulę i na nią nałożony czarny gorset. Podobną spódnicę możemy zobaczyć na przedwojennym zdjęciu dzieci z Dachnowa, które są ubrane w ludowe stroje. Powtarzają się na nich charakterystyczne dla regionu stroje męskie, czyli długa biała koszula, przepasana zapewne czerwonym suknem, ewentualnie czarnym.

dachnów stroje ludowe

fotografia pochodzi z książki „Zarys dziejów Dachnowa” Tomasza Roga