Figury

Zagadki figur i kapliczek

Kapliczka w centrum Horyńca, która na jesień została odnowiona, zapewne ma ciekawą historię. Niestety na obecną chwilę pełnej wersji nie ma, natomiast ukazały się nowe ciekawe fakty.
Pierwsza najważniejsza sprawa to to, że jesienna renowacja była testowa, mająca na celu sprawdzić, jak zachowa się „pewna mieszanka wapienna” po zimie. Zazwyczaj niestaranne malowania i odnowienia powodują to, że od razu po zimie farba odpada. Dlatego kapliczka została poddana testowi i obserwacji. Na wiosnę zostaną podjęte daleko idące kroki renowacyjne, jeżeli idea nie napotka przeszkód.
Co nowego wiadomo z tą kapliczką?
Dotarły do mnie ciekawe wiadomości, mianowicie potwierdziła się hipoteza, że oryginalnie nie było tej metalowej skrzynki na obelisku, nawet owego obelisku nie było na podstawie z inskrypcją. Pierwotnie na kwadratowej podstawie miała stać około metrowa figurka Maryi, ale zawierucha wojenna nie oszczędziła jej. Rozbita leżała długo, aż pan o nazwisku Zamkotowicz, w swojej intencji postanowił odnowić kapliczkę i nadał jej taki kształt, jaki mamy dziś.
Teraz należy sobie zadać pytanie, co zrobiono ze szczątkami rozbitej figurki? Czy tak jak w przypadku Nowin Horynieckich, gdzie też była rozbita figura, zakopano ją przy tej kapliczce? W ogóle warto wspomnieć o tym, że w naszych okolicach panował zwyczaj, że stare rozbite krzyże, czy figurki zakopywano przy tych odnowionych. Dlatego należy przypuszczać, że nadal mogą tam być szczątki oryginału! Dalszą ciekawostką związaną z tym jest to, że podczas prac nad kapliczką, miałem sposobność rozmawiać z potomkinią Karłowskich. Wspominała, że jej matka i babka miała chodzić gdzieś do parku, do kapliczki z figurką Maryi, gdzie się modliła. Na podstawie tego co teraz wiemy, możemy przypuszczać, że to właśnie ta kapliczka. Ciekawostką jest też murek od zachodu, który otacza figurkę. Powinien być oryginalny. Inskrypcja z 1934 roku „Uzdrowienie chorych módl się za nami” wskazywać może na intencję wystawienia kapliczki, czyżby w rodzinie Karłowskich miało miejsce szczęśliwe uzdrowienie?
Wiosna będzie bardzo ciekawa w Horyńcu. Szykuje się wiele ciekawych inicjatyw, które odkryją wydawałoby się mało znaczącą historię, ale będzie to początek odkopywania zapomnianej rzeczywistości.