Figury

Zdrojowa Kapliczka Maryjna

mbhoryniec (1)

Jest figura w Horyńcu, którą każdy Horyńczanin kojarzy, ale pewnie nikt nie wie więcej, co to za dzieło i po co powstało. Śmiało można ten obiekt nazwać kapliczką słupową, albo skrzynkową. Mamy na słupie umieszczoną skrzynkę z figurką Maryi, która na podstawie ma wyryty napis:

UZDROWIENIE CHORYCH MÓDL SIĘ ZA NAMI

Pod spodem już trochę podniszczona data 1934. Na obecną chwilę nie ma informacji o tym, kto jest jej autorem i w jakim celu ona powstała. Jedyne co może nam nieco rozjaśnić przeznaczenie kapliczki, to napis. Nie jest to zwykła formułka modlitewna.

W Litanii Loretańskiej jednym z określeń Maryi jest „Uzdrowienie Chorych”. Gdy spojrzymy na tę formułkę teraz, dojdziemy do wniosku, że chodzi o Maryję, która ma się modlić za nami w celu uzdrowienia. Kiedyś, stosowano nawet specjalne formułki do Maryi w celu złagodzenia bóli artretycznych. W takim wypadku, gdy spojrzymy na Horyniec, jako miejscowość uzdrowiskową, okazuje się, że najlepszym przeznaczeniem dla tej figury jest zostać Zdrojową Kapliczką Maryjną, do której powinni przychodzić kuracjusze z modlitwą o uzdrowienie. Kuracjusze z sanatorium Bajka kiedyś modlili się w tym miejscu. Z czasem miejsce to, tuż przy drodze, spowszedniało. Dopiero gdy powstała budka z kebabem tuż obok, znów zauważono kapliczkę i zajęto się nią. Z takim przeznaczeniem i takim uzdrowiskowym aspektem, warto zrobić coś więcej dla tego miejsca.

mbhoryniec