Przestrzeń architektoniczna

Złodziejówka i Szanghai

złodziejówkaJeszcze w latach 70tych, między Horyńcem, a Radrużem, były same pola, po północnej stronie drogi. Zabudowania, kończyły się praktycznie tuż za zakrętem centrum Horyńca, drogi wiodącej ku Radrużowi. Po południowej stronie drogi, w okolicy parku pałacu Panińskich, stał budynek, który potocznie nazywano „Szanghai”. W okresie wojny, stacjonujące tutaj wojska radzieckie, postanowiły sobie wybudować koszary. Budynek, głównie służył za magazyny wojskowe. Starsi ludzie wspominają, że gdy Niemcy napadli na ZSRR, to uciekająca armia z Horyńca, zabierała tylko co było najważniejsze. W magazynach było między innymi bardzo dużo czapek i rękawic wojskowych, mieszkańcy rzucili się na nie i opustoszyli składy. Można sobie wyobrazić następną zimę, gdy pewnie cały Horyniec chodził w futrzakach radzieckich 🙂

Po wojnie, gdy Horyniec się odbudowywał, koszary zostały zamienione na mieszkania, dla pracowników PGRu. Na przełomie lat 70tych i 80tych, gdy powstawały bloki na przeciw kombinatu PGRowskiego, Szanghai zaczął pustoszeć. Wykorzystywany był jeszcze pod koniec lat 80tych na pomieszczenia, gdzie uczono się religii. Początek lat 90tych, to powolna degradacja i popadanie w ruinę. W końcu zniknął z powierzchni ziemi. Skąd nazwa Szanghai? Jedna z wersji mówi, że były tam bardzo niedobre warunki bytowania i ciasne mieszkania, a ludzie się tam gnieździli jak Chińczycy.

Tymczasem na przeciw Szanghaju, po drugiej stronie drogi, na przełomie lat 70tych i 80tych zaczęło się tworzyć nowe osiedle. Powstał szereg budynków przy ulicy o identycznej budowie, jak przystało na socrealizm. Następnie, w latach 90tych, powoli zaczęło powstawać tam większe osiedle. W tamtych czasach, praktycznie wszyscy nazywali je „Złodziejówką”. Mało kto kojarzył określenie: Osiedle Dąbrowskiego. Skąd nazwa „Złodziejówka”? Nazwy powstają w różny sposób. Interpretacja wydaje się prosta, musieli tam kraść. Ale w rzeczywistości było inaczej. Osiedle to, było pierwszym nowym siedliskiem, które powstało przy Horyńcu. Ktoś użył określenia, że dołączyło się do Horyńca jak złodziejka (rozgałęźnik elektryczny, który podłącza się do źródła prądu). Ktoś rzucił nazwą „Złodziejówka” i tak się to już rozprzestrzeniło.